Strona główna
Aktualności
Stowarzyszenie
Multimedia
Chat
Trefl Sopot - Statystycznie

Aktualności > Trefl Sopot - Statystycznie

Witam wszystkich przed meczami z Treflem. Z niektórymi z Was spotkam się albo podczas meczu albo jeszcze w autokarze i będzie mnóstwo okazji porozmawiać o naszych szansach w tej potyczce. Tu chciałbym przedstawić suche fakty statystyczne na temat naszych przeciwników. Celowo nie pokazuje naszych statystyk, nie ma co ułatwiać przeciwnikowi analizy. Zatem to dzieła, będzie ciekawie.

Styl gry

Trefl, w odróżnieniu np. od nas, gra cały sezon na mniej więcej tych samych obrotach. Trzecie miejsce po RS, jak i po top6 nie wzięło się z niczego. Dodatkowo, grają cały czas tym samych składem, uniknęli większych kontuzji, jednym słowem, dużo materiałów do analizy. Trefl ma solidnych graczy, szczególnie tych z polskimi paszportami. Mapa trafionych rzutów wygląda dość typowo, z jednym małym wyjątkiem:

245.894.jpg

971 - to liczba wszystkich trafionych rzutów. Jak widać więszośc z nich oddawana była z trumny, normalne, jednak jedna strefa jest dość ciekawa, aż 65 rzutów trafionych z lewego dystansu 45%. Szybki rzut oka na tą strefę i mamy odpowiedź skąd to sie bierze:
245.895.jpg 
Widzicie to ? 1/3 punktów z tej strefy zdobył Waczyński, na NIESAMOWITEJ skuteczności 62%. Więcej rzutów oddał Vasiliauskas, ale to Waca jest tam niezwykle groźny. Obrona tej strefy może być kluczowa.
Podobnie jest z prawej strony, tam 53 trafione rzuty:
245.902.jpg

Skutecznośc jednak mniejsza, znowu Waczyński, ale też Michalak i Vasiliauskas.

W strefie podkoszowej mniej zaskoczeń, rządzi tam YGN (98 na 112 - 82,4% !!!!) z Leonem (93 na 124 - 75% ). Strefa "pomalowana" to znowu królestwo Waczyńskiego (36 na 72 - 50%) i Jetera (36 na 74 - 48,6%).

Piątki

Trefl najczęsciej gra następującą piątką:
#15 Š. Vasiliauskas
#23 M. Michalak
#21 A. Waczyński
#9 P. Leończyk
#25 Y. Gadri-Nicholson
Taka piątka wystąpiła w 23 meczach (na 32), średnio grając ze sobą przez 5:46 min na mecz. Nic dziwnego, jest to najbardziej ofensywna piątka, zdobywają średnio 2,65 pkt na minutę. Nieco mniej groźne jest ustawienie z Majstroviciem zamiast Yemiego: 2,51 pkt na minutę, ale grają tak rzadziej. Piątki defensywne pominę, bo to ułatwienie dla Trefla :)

Słabe punkty

Trefl przegrał tylko 10 meczy w sezonie, ale i z takiej ilości da się wyciągnąc jakieś dane. Najważniejsze to rzuty za trzy, w wygranych meczach trafiają średnio 7 na 18 (38.8 %) natomiast w przegranych 5 na 17 (29.8%). Niestety dla nas, są bardziej skuteczni u siebie (7.7 na 19.2 - 40% ) niż na wyjeździe (5.3 na 16.7 - 31.7%). Jeśli uda się zatrzymać Trefla na niskiej skuteczności za 3, jest szansa. 
W wygranych meczach Trefl rzucał średnio 84.8 punkta, w przegranych 78.2, trzeba ich więc zatrzymać poniżej 80 punktów. Pełna tabelka:
245.896.jpg 

Shooter - Waczyński

Nie trzeba przedstawiać tego Pana, ma bardzo dobry sezon, oto jak przedstawia się jego mapa skuteczności:
245.897.jpg 

Wspomniany lewy dystans 45% robi wrażenie, na wprost kosza gorzej, a z prawej strony najlepiej się czuje w półdystansie 45%. Ogólnie, poza czerwonymi strefami, niesamowicie groźny zawodnik. Dość ciężko go upilnować, wieć obrońcy ratują się faulem, średnio wymusza 4.06 faula na mecz, może się okazać że jeden obrońca nie wystarczy. Jednak, co dziwne, postawa Waczyńskiego nie ma aż tak wielkiego wpływu na wynik:
245.898.jpgWidać że niezależnie czy mecz przegrany czy wygrany, rzuca ok 16 pkt, oczywiście widać jego gorsze statystyki procentowe w meczach przegranych jednak wynikają one w dużej mierze z ilości oddawanych rzutów. A może jednak w tym jest metoda, niech siłuje te swoje rzuty ? Pewnie trenerzy mają na niego pomysł.

Najlepiej mu się gra z Vasiliauskas-em, otrzymał od niego 20 asyst, od Jetera i Michalaka po 15. Sam też lubi asystować, głownie pod kosz, 15 asyst do Leona, 10 do Majstorović-a, 8 do Yemiego.

Kreator gry - Vasiliauskas

3.83 asysty na mecz, niby niewiele, 6 gracz w lidze, ale to on odpowiada za napędzanie gry Trefla. 4 asysty w wygranych meczach i 3.5 w przegranych. Aż 60 z jego 116 asyst (54%) było pod sam kosz, skorzystali na tym głownie Leon (39 asyst) i Yemi (28 asyst). Skorzystał też Waczyński, 49 ze swoich 493  punktów (10%) zdobył po 20 asystach od "Vasyla". Mapka, skąd trafiano po jego asystach (6 asyst zaliczono przy rzutach wolnych):

245.899.jpg

Podkoszowy zwierz - Yemi

To że Yemi jest dobrym graczem, doskonale wiemy, świetnie odnajduje się pod samym koszem, ale ciekawe są dwie inne rzeczy rzeczy:
1. mapa skuteczności tego gracza:
 245.900.jpg

Skutecznośc spod kosza budzi respekt, 82.4 %, im dalej tym gorzej, wiadomo, ale te 2 "zielone" strefy są bardzo ciekawe, 80% i 100% z 45 stopni, fakt to tylko 5 rzutów z każdej strefy, ale trzeba uważać tam na Yemiego, a nie tylko czaić się na niego pod koszem. Ani razu się nie skusił na rzut za 3, u nas chyba próbował :).

2 ciekawostka, niesamowita jak na centra skutecznośc z wolnych,  69 na 76 rzutów daje 90.8% trafonych rzutów, jest liderem PLK w tej statystyce. Nie warto go więc faulować, i wszyscy to wiedzą, wymusza raptem 1.81 faula na mecz.

Yemi nie zdobywa aż tak dużej ilości punktów jak u nas, ale średnia 11.06 nie jest też najgorsza. W przegranych meczach Yemi ma w rzutach za punkty (3.4 na 6.9) 49.3% natomiast w wygranych (4.8 na 6.9) 69.6%.
245.901.jpg 

Podsumowanie

Przedstawiłem jedynie część aspektów czekającej nas potyczki, z przyczyn oczywistych nie podałem analizy gry obronnej (np. które piątki bronią lepiej, a które gorzej) bo kibice Trefla też czasem tu zaglądają :) Jeśli Was to zaciekawiło i chcialibyście zobaczyć jeszcze inne dane, śmiało, wpisywać w komentarzach. Mam świadomość ze taka zrobiona w godzinę analiza nie zastąpi profesjonalnej analizy meczowej, ale mam nadzieję że przybliżyłem nieco ciekawych faktów nt. naszych przeciwników.
Dla mnie kluczowe jest wyłaczenie wymienionych 3 graczy, oczywiście nie należy zapominać o reszcie zawodników, szczególnie Leonie. Czy wierze w zwycięstwo ? Oczywiście !!!

Dany. 


 Komentarze do Trefl Sopot - Statystycznie na czarni.slupsk.pl

powrót

NOWE POSTY NA FORUM

O CZARNYCH

Trwa ładowanie ... odśwież

DOŁĄCZ DO NAS!

Wypełnij FORMULARZ i zostań członkiem Stowarzyszenia Kibiców Słupskiej Koszykówki

Facebook